Ana sayfa TTK Kollektif Şirket Nedir?

  Kollektif Şirket Nedir?

  23459
  0

  1- Kollektif Şirket Nedir?
  Ticari bir işletmeyi (Kar amacı güden) bir ticaret unvanı altında işletmek amacıyla, gerçek kişiler arasında kurulan ve ortaklarından hiç birinin sorumluluğu şirket alacaklarına karşı sınırlanmamış olan şirkettir.

  Maddeler halinde yazmak gerekirse, Kollektif Şirket;
  -Ticari bir işletmeyi
  -Bir ticaret unvanı altında işletmek amacıyla,
  -Gerçek kişiler arasında kurulan
  -Ortaklarından hiç birinin sorumluluğu şirket alacaklarına karşı sınırlanmamış olan şirkettir. 

  2- Kollektif Şirket Ortakları Şirket borçlarından sorumlu mudur?
  Kollektif Şirket ortakları şirketin borçlarından kendi şahsi mal varlıkları ile de sorumludur.
  Kollektif şirkette oluşan borcun şirketten ödenememesi halinde Kollektif şirket ortakları kendi mal varlıkları ile borçlardan sorumludur. Birinci derece sorumluluk şirkettir, şirketten tahsil edilmemesi halinde ikinci derece sorumlu olan ortaklara gidilir.

  3- Kollektif Şirkete Tüzel Kişiler Ortak olabilir mi?
  Hayır. Kollektif Şirket Gerçek kişiler tarafından kurulabilir. Limited Şirket, Anonim Şirket ve diğer Tüzel kişiler Kollektif şirkete ortak olamazlar.

  4- Kollektif Şirkete Kar-Zarar Nasıl Paylaşılır?
  Kollektif şirket ana sözleşmesinde yazılı olan hükümlere göre ortaklık payları ve kar zarar hususları belirlenir. Paylar belirtilmemişse Kar ve zarar eşit oranda ortaklar arasında dağıtılır. 

  5- Kollektif Şirketi kim temsil eder?
  Kollektif şirketin tüm ortakları şirketi yönetme yetkisine sahiptir.

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here