Ana sayfa Çalışma Hayatı Kısmi süreli çalışan personellerimiz için nakdi ücret desteğine başvuru yapabilir miyiz?

Kısmi süreli çalışan personellerimiz için nakdi ücret desteğine başvuru yapabilir miyiz?

132
0

Eğitim kurumu olan firmamızda bazı öğretmenlerimiz haftalık ders saati karşılığı çalışmaktadır. Bu öğretmenler için ücretsiz izin başvurusu yapabilir miyim? Başvuru yapabiliyorsak çalışma günü ne yazmamız gereklidir?

Bu kişilerin sözleşmeleri gereği ücretsiz izine ayrılmaları ve yine bu kapsamındaki işçiler;

a) 17/4/2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak,

b) Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak,

c) Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak,

ç) SGK’ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 nolu belge türlerinden bildirilmiş olmak, koşullarını birlikte taşımaları ve işverenleri tarafından 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında gerekli bildirimin yapılması halinde, 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır.

15.03.2020 tarihinden beri covid-19 sonucu işyerimiz kapandı. Beni ve diğer çalışanları ücretsiz izne çıkardılar. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak istemediğimi ve devletten ücret almak istemedim için Nisan ayı sigorta primimi nasıl beyan edeceğiz?

İlk 7 gün yarım ücret ve prim ödemesi yapılıp kalan günleriniz için 10 genel hayatı etkileyen nedenlerle eksik gün bildirimi yapabilirsiniz.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here