Ana sayfa İstatistik Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri (T.C. Merkez Bankası)

  Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri (T.C. Merkez Bankası)

  1155
  0
  Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri (T.C. Merkez Bankası)

  Aylık periyotlarla yayınlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri, temel olarak şu kaynaklardan derlenir:
  • Bankaların aylık döviz vaziyeti stokları
  • Özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi veri tabanı
  • Ticari kredilere ilişkin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ithalat verileri
  • Merkez Bankası aylık döviz vaziyeti kaynakları

  Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri Gelişmeleri – Şubat 2018

  Kısa Vadeli dış borç stoku bankalar kaynaklı

  • Şubat sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2017 yıl sonuna göre % 5 oranında artışla 122,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku % 5,3 oranında artarak 69,5 milyar ABD doları olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku % 4,6 oranında artarak 53,2 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

   Bankaların yurtdışından kullandıkları kısa vadeli krediler
  • Bankaların yurtdışından kullandıkları kısa vadeli krediler, 2017 yıl sonuna göre % 1,8 oranında artarak 16,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Banka hariç yurtdışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı  % 5,3 oranında artarak 20,6 milyar ABD doları, yurtdışı yerleşik bankaların mevduatı da % 2,2 oranında artışla 17,1 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, yurtdışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları geçen yıl sonuna göre % 13,7 oranında artarak 14,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

   İthalat borçları
  • Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları, 2017 yıl sonuna göre % 2,8 oranında artışla 41,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.Borçlu bazında 
  • Borçlu bazında incelendiğinde, büyük çoğunluğu kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2017 yıl sonuna göre % 11,5 oranında artarak 24,5 milyar ABD doları olurken, özel sektörün kısa vadeli dış borcu % 3,5 oranında artarak 98,2 milyar ABD doları olmuştur.

   Alacaklı bazında 
  • Alacaklı bazında incelendiğinde, özel alacaklılar başlığı altındaki parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar yıl sonuna göre % 7,1 oranında artarak 54,5 milyar ABD doları, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar % 3,5 oranında artarak 67,1 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. 2017 yıl sonunda 111 milyon ABD doları olan kısa vadeli tahvil ihraçları % 25,2 oranında artışla 2018 Şubat sonu itibarıyla 139 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar 1,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

   Para birimi bazında (USD-EURO-TL-Diğer)
  • 2018 Şubat sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu % 50,8’i ABD doları, % 30,8’i euro, % 15,6’sı TL ve % 2,8’i diğer döviz cinslerinden oluşmuştur.Kalan vadeye göre
  •  2018 Şubat sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 185,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Söz konusu stokun 22,3 milyar ABD dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurtdışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluşmaktadır.Borçluya göre
   Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde kamu sektörünün % 18,2, Merkez Bankası’nın % 0,4,  özel sektörün ise % 81,4 oranında paya sahip olduğu gözlenmektedir.

   Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri ve tabloları için tıklayınız…

  Kaynak: T.C. Merkez Bankası
  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here