Ana sayfa Ekonomi Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri – Mayıs 2019

Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri – Mayıs 2019

142
0
Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri – Mayıs 2019

Aylık periyotlarla yayınlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri, temel olarak şu kaynaklardan derlenir:

 • Bankaların aylık döviz vaziyeti stokları
 • Özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi veri tabanı
 • Ticari kredilere ilişkin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ithalat verileri
 • Merkez Bankası aylık döviz vaziyeti kaynakları

Veriler zaman serisi olarak EVDS’de yayımlanmaktadır. Erişim için tıklayınız.

Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri Gelişmeleri – Mayıs 2019
 • Mayıs sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2018 yıl sonuna göre % 3,3 oranında artışla 120,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku %2,2 oranında azalarak 55,8 milyar ABD doları olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku 10,5 artarak 59,1 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.
 • Bankaların yurtdışından kullandıkları kısa vadeli krediler, 2018 yıl sonuna göre % 8,8 oranında azalarak 10,0 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Banka hariç yurtdışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı % 3,4 oranında artarak 19,7 milyar ABD doları, yurtdışı yerleşik bankaların mevduatı da % 1,6 oranında azalışla 12,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, yurtdışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları geçen yıl sonuna göre % 5,3 oranında azalışla 13,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.
 • Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları, 2018 yıl sonuna göre % 6,4 oranında artarak 42,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.
 • Borçlu bazında incelendiğinde, tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2018 yıl sonuna göre % 3,5 oranında artarak 23,3 milyar ABD doları olurken, özel sektörün kısa vadeli dış borcu % 4,0 oranında artarak 91,7 milyar ABD doları olmuştur.
 • Alacaklı bazında incelendiğinde, özel alacaklılar başlığı altındaki parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar yıl sonuna göre % 8,3 oranında azalarak 44,4 milyar ABD doları, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar % 11,0 oranında artarak 75,0 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. 2018 yıl sonunda 99 milyon ABD doları olan kısa vadeli tahvil ihraçları % 64,6 oranında azalışla 2019 Mayıs sonu itibarıyla 35 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar 977 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
 • 2019 Mayıs sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu % 52,3’ü ABD doları, % 29,9’u Euro, % 12,9’u TL ve % 4,9’u diğer döviz cinslerinden oluşmuştur.
 • 2019 Mayıs sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 175,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Söz konusu stokun 19,2 milyar ABD dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurtdışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluşmaktadır. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde kamu sektörünün % 18,3, Merkez Bankası’nın % 3,1,  özel sektörün ise % 78,6 oranında paya sahip olduğu gözlenmektedir.

Veri (Tablolar) – Mayıs 2019 için tıklayınız.

 


Kaynak: TCMB
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here