Ana sayfa SGK Kısa çalışma ödeneği başvurumuzdan faydalanmayan personellerimiz içinde yarım ücret ödemesi yapmalı mıyız?

Kısa çalışma ödeneği başvurumuzdan faydalanmayan personellerimiz içinde yarım ücret ödemesi yapmalı mıyız?

19
0

Kısa çalışma ödeneği başvurusu Nisan ayında faaliyetin tamamen durdurulması şıkkı seçilerek müracaat yapıldı. 15 personelimizden 10 personelimiz kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaktadır.

6 Nisan’da başlayan kısa çalışma ödeneği başvurumuza istinaden ilk 7 günlük ücreti işveren tarafından yarım ücret olarak ödenecektir. İlk 7 günlük yarım ücret ödemesi sadece kısa çalışma ödeneğinden faydalanan personellere mi yapılacaktır?

4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır.

Buna göre tüm işçilere ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB’de bildirilmesi gerekmektedir.

Kısa çalışma ödeneği hak edenler için kalan günler 18 kod ile bildirilmeli.

-Kısa çalışma ödeneği hak etmeyenler de nakdi ücret desteği başvurusu varsa Nisan ayı için 29 kod -Hiçbir başvuru yoksa 10 genel hayatı etkileyen nedenler

seçilerek bildirim yapılmalıdır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here