Ana sayfa SGK Kısa çalışma ödeneği başvurumuz aylık hizmet listesi bildiriminin son gününe kadar cevaplanmazsa...

Kısa çalışma ödeneği başvurumuz aylık hizmet listesi bildiriminin son gününe kadar cevaplanmazsa bildirgemizi nasıl vermeliyiz?

25
0

Kısa çalışma ödeneğine başvurduk fakat henüz cevaplanmadı. E-bildirge son süresine kadar bir cevap gelmez ise, bildirgeyi KÇÖ başvuru gün sayılarına göre mi doldurmalıyız ve eksik gün nedeni hangi kodu kullanmalıyız?

Eğer KÇÖ başvurunuzun olumlu çıkacağı yönünde tespitiniz var ise 18 kod kullanabilirsiniz.

KÇÖ’nün çıkmaması halinde eksik gün nedeni kod değişikliğini SGK’dan dilekçe ile nedenini belirterek yapabilirsiniz. Kod değişikliği için İPC kesilmemektedir.

Kısa çalışma ödeneğine başvurduk ve başvurumuz sonuçlandı. Ancak söyle bir problem çıktı. Çalışanın normal çalışması 15 gün, kısa çalışma ödeneği kapsamındaki çalışması 15 gün. Ancak çalışan işsizlik maaşı aldığı için iş kur sadece 4 günlük KÇÖ verdi. Bu durumda örneğin nisan ayında nasıl bir bordro düzenlememiz gerekir?

4 gün hak etti ise 4 gün kod 18,

Kalan günler kod 10 olmalıyken iki neden seçilmeyeceği için KÇÖ + diğer eksik günler kod 27 olarak bildirilmelidir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here