Ana sayfa Muhasebe Kısa çalışma ödeneği aldığımız süre boyunca her hangi bir personelimizi işten çıkartabilir...

    Kısa çalışma ödeneği aldığımız süre boyunca her hangi bir personelimizi işten çıkartabilir miyiz? 

    79
    0

    K.Ç.Ö süresi boyunca SGDP çalışanların işveren tarafından işten çıkarılmasının cezası nedir? Bu durum kısa çalışma ödeneğini almayı durdurur mu?

    Fesih yasağı olan dönemde fesih yasağı kapsamında bir nedenle işçi çıkarılması halinde işveren ipc ödeyeceği gibi yararlanmış olduğu kçö lerde iptal olmaktadır.

    25/03/2020 tarihinde yanımızda çalışan personelimiz işten çıkardık.26/03/2020 tarihinde de diğer personelimizi kçö başvurusunda bulunduk.4447 sayılı işsizlik sigortası kanununun geçici 23’üncü maddesinde ”bu madde kapsamında kısa çalışma uygulamasından yararlanabilmek için işyerinde kısa çalışma uygulanan DÖNEMDE 4857 sayılı kanunun 25 inci maddesinde birinci fıkrasının 2 numaralı bendinde yer alan sebepler hariç olmak kaydıyla işveren tarafından çıkarılması gerekir ifadesi yer almaktadır. Buradaki dönem kavramı işverenin işçiyi çıkardığı 25/03/2020 tarihini kapsar mı?

    İşyerinizin KÇÖ başlangıç ve bitiş tarihi arasındaki dönem KÇÖ yararlanma döneminizdir.

    7244 sayılı kanun 9 madde ile getirilen fesih yasağı yürürlük tarihi 17.04.2020 dir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here