Ana sayfa Çalışma Hayatı Kısa çalışma ödeneği alan personellerimizin ücret bordrosunu nasıl düzenlemeliyiz?

Kısa çalışma ödeneği alan personellerimizin ücret bordrosunu nasıl düzenlemeliyiz?

37
0

Bizim iki ayrı işyerimiz var. Birinde 01.04.2020/30.06.2020 tarihleri arasında çalışma olmayacağını bildirilerek KÇÖ başvurduk. 5 personel için ödenek çıktı. Kalan 2 sigortalı personel bordosu ve 3 emekli personel bordo SGK aylık bildirgeleri nasıl düzenlenmeli?

Diğer işyerimizde 01.04.2020/30.06.2020 tarihleri arsında %20 kapasite ile çalışacağımızı bildirerek KÇÖ başvurduk 18 personel için ödenek çıktı. 5 sigortalı personel için çıkmadı Nisan 2020 dönemi bordo ve aylık bildirge ödenek çıkmayan personel için nasıl düzenlenmeli?

KÇÖ çıkan işçiler için 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır.

Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB’de bildirilmesi gerekmektedir.

Diğer yandan işçi bu 7 günlük süreyi takip eden günden itibaren en fazla 83 günlük süre boyunca KÇÖ alacaktır KÇÖ çıkmayan işçiler için; ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB’de bildirilmesi gerekmektedir.

Kalan günler için nakdi ücret desteğine başvurabilirsiniz.

Emekliler için ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB’de bildirilmesi gerekmektedir kalan günler 10 genel hayatı etkileyen nedenler seçilmelidir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here