Ana sayfa Muhasebe Kiralık iş yerine yaptığımız amortisman sınırını geçen tadilat harcamalarını hangi hesapta takip...

Kiralık iş yerine yaptığımız amortisman sınırını geçen tadilat harcamalarını hangi hesapta takip etmeliyiz?

53
0

Mülkiyeti firmamızın olan bir binanın asansörü sıfırdan yeniden yapıldı. Bu durumda asansör maliyeti 253 Tesis, Makine ve Cihazlar hesabına mı atılmalı yoksa 252 Binalar hesabına mı yazılmalı?

253 hesap kullanılır.

 

İş yerine toplantı odası yaptırıyoruz. Yapılan oda için toplam da 4.950 TL (vida-çimento-boya ,sunta v.s) civarında inşaat malzemesi alınmış. Yani 9-10 kalemden oluşan inşaat malzemeleri kullanılarak oda yapıldı. Yapılan harcamayı özel maliyet -amortisman kaydı mı yapılması gerekir. Yoksa direk gidere mi atmak gerekir?

Yapılan harcama Özel maliyettir 264 hesabı kullanılır. Kira süresince itfa olunur.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here