Ana sayfa Muhasebe Kira sözleşmesi yapılan firma ile stopaj bildirimi yapan firmanın farklı olması durumunda...

Kira sözleşmesi yapılan firma ile stopaj bildirimi yapan firmanın farklı olması durumunda hangi firmayı gelir vergisi beyannamemiz de bildirmeliyiz?

475
0

Kira sözleşmesi yapılan kişi ve hesaba para yatıran kişi aynı fakat stopajı yatıran farklı mükellef, bizim beyannamemizde hangi ismi beyan etmemiz gerekir. Stopajı da düşük olarak yatırmışlar. Bu durumda sözleşmedeki tutarımı baz almalıyız?

Kira sözleşmesinde yer alan kiracının GV stopajını yatırması gerekir. GMSİ beyannamesinde Stopaj sorumluluğu kiracıya aittir. Stopajı neden kiracı olmayan biri yatırıyor. Böyle bir işlem ve hukuki durum olmaz.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

İş yeri kira gelirine ait stopaj bildirimini kiracı bildirmezse gelir vergisi beyannamemizde stopajı nasıl bildireceğiz?

 

 

 

 

Kiracı tarafından beyan edilmeyen stopajı mülk sahibi gelir vergisi beyanından indirebilir mi?

 

 

Mesken kira geliri elde ettiğim gayrimenkulün bir bölümünü Home Office olarak kullanılırsa kiracı gelir vergisi stopajı hesaplamak zorunda mıdır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here