Ana sayfa Muhasebe Kira ödemesi yapmadığımız iş yeri için muhtasar beyannamede bildirim yapmalı mıyız?

  Kira ödemesi yapmadığımız iş yeri için muhtasar beyannamede bildirim yapmalı mıyız?

  Kira ödemesi olmazsa kira stopajı bildirilir mi?

  51
  0

  Bir mükellef kira stopajı ödemekte idi. Mal sahibi vefat etti. Kendisi de varislerden biri olduğu için şu an kira ödemiyorum artık diyor. Bu durumlarda nasıl bir yol izlenmelidir?

  Müşteriniz varis olduğuna göre kendi adına intikal eden gayrimenkulün tapusunu alması ve tapu fotokopisi vd verilmesi gerekir. Başka varislere kira ödemesi varsa ödenen kira için gv stopajı yapılacaktır.

  İşyerinin mülkiyeti eşine ait olan gerçek kişi mükellef muhtasar beyanname ile kira stopajı beyan eder mi?

  Kira ödemesi yok ise Muhtasar beyanname verilmez. Mal sahibi olan eş emsal bedelden Yıllık gelir vergisi beyannamesi verecektir. (GMSİ/İş yeri) Stopaj ödemesi olmadığı için hesaplanacak vergiden gelir vergisi stopajı mahsubu olmayacaktır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here