Ana sayfa Vergi Kira kontratlarındaki teminat bedeli damga vergisi kapsamında mıdır?

  Kira kontratlarındaki teminat bedeli damga vergisi kapsamında mıdır?

  Depozito Damga vergisine tabi midir?

  178
  0

  Yıllık kira 14.400 ve 1.416 TL’de teminat bedeli var. Kira damga beyanı Kira için binde 1,89 teminat için binde 9,48 mi uygulamak gerekir?

  Depozito (teminat bedeli) kira bedeli olmadığı için Damga vergisine tabi değildir.

  Kira bedeli Binde 1,89 oranında DV tabidir. Binde 9,48 oranı ise KEFİL için uygulanan orandır.

  Danışmanlık sözleşmesi 10.000 TL’dir.  Vergi 94,80 TL’dir. Taraflar 47,40 TL şeklinde yarı yarıya beyan edebilir mi?

  Damga vergisi beyannamesi sözleşme tutarı üzerinden tam olarak taraflardan birisi beyan eder ve öder Matrah ve vergi bölünmez.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here