Ana sayfa Muhasebe Kira bedelinin tahsilatında tevsik zorunluluğuna uymamanın yaptırımı nedir?

  Kira bedelinin tahsilatında tevsik zorunluluğuna uymamanın yaptırımı nedir?

  Kira tevsik zorunluluğuna uymayanlara, bir takvim yılında kesilebilecek özel usulsüzlük cezaları toplamı 2020 yılında elde edilen gelirler için en fazla 1.800.000TL olabilir.

  37
  0

  Kira geliri elde ediyorum. Kira bedelinin tahsilatında tevsik zorunluluğuna uymamanın yaptırımı nedir?

  Mesken (konut) kira geliri elde ediyorsanız sizin adınıza, İş yeri kira geliri elde ediyorsanız siz ve kiracınız adına ceza uygulanacaktır.

  VUK’ta tevsik zorunluluğuna uymamanın cezası özel usulsüzlük cezasıdır.

  Bu ceza 2020 yılı için;

  – Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 2.300 TL’den,

  – İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 1.200 TL’den,

  – Yukarıda yazılı bulunanlar dışında kalanlar hakkında 600 TL’den

  az olmamak üzere her bir işlem için bu işleme konu tutarın %5”i tutarında kesilir.

  AÇIKLAMA: Tevsik zorunluluğuna uymayanlara, bir takvim yılında kesilebilecek özel usulsüzlük cezaları toplamı 2020 yılında elde edilen gelirler için en fazla 1.800.000TL olabilir.

  * Tevsik zorunluluğuna uyulmadığına dair tespit birden fazla yılı kapsıyorsa her bir işlem için kesilecek ceza miktarı ilgili yılda belirlenen tutarlalar olacaktır.

  Yurt dışında ikamet ediyorum. Kira gelirimi tevsik zorunluluğu kapsamında nasıl tahsil edebilirim?

  Yurt dışında ikamet ediyor olmanız hesap açtırmanıza engel olmayacağı için, kira bedelinin sizin adınıza açılan bir hesaba yatırılması gerekir.

  Gayrimenkulümü bedelsiz olarak kiraya verdim. Tevsik zorunluluğu var mı?

  Meskeninizi (konut) bedelsiz olarak kiraya vermeniz durumunda tevsik zorunluluğu bulunmamaktadır.

  İş yerinizi bedelsiz olarak kiraya vermeniz durumunda; tevsik zorunluluğu kiracının hesaplarında kira gideri gösterme durumuna bağlıdır. Eğer kira gideri kapsamında bir hesap hareketi varsa tevsik zorunluluğu doğar.


  Kaynak: GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here