Ana sayfa SGK Kimler Evlenme İkramiyesi Alabilir?

  Kimler Evlenme İkramiyesi Alabilir?

  2400
  0

  1- EVLENME İKRAMİYESİ KİMLERE ÖDENMEKTEDİR?
  Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim aylığı almakta iken evlenmeleri nedeniyle aylıkları kesilen;
  1.1- Eş,
  1.2- Kız yetim,
  1.3- Anaya,
  bir defaya mahsus olmak üzere son defa almakta oldukları aylıkların (harp malullüğü zammı hariç) 12 katı tutarında evlenme ikramiyesi ödenmektedir.

  2- HANGİ HALLERDE EVLİLİK İKRAMİYESİ ÖDEMESİ DURDURULUR?
  2.1-
  Evlenme ikramiyesi alanların 12 ay içerisinde boşanmaları,
  2.2- Evliliğin feshi ya da butlanına (geçersiz sayılması) karar verilmesi,
  nedeniyle tekrar aylığa hak kazananlara ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesinin 12 (on iki) aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmemektedir.

  Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here