Ana sayfa Vergi Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan daire teslimlerinde uygulanacak KDV oranı nedir?

  Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan daire teslimlerinde uygulanacak KDV oranı nedir?

  39
  0
  Kentsel dönüşümde KDV var mıdır? KDV iadesi alınabilir mi?

  Kentsel dönüşümde yapılan daire teslimleri için % 1 KDV hesaplanır. 

  İade hakkı doğması ı halinde elbette iade talep edilir.


  Silivri’de inşaatı tamamlanan dairenin satışını yapacağız. Arsa metrekare fiyatı 1.000 TL üzerinde faturayı keserken KDV oranını kaç almalıyız?

  KDV hesaplanmasında; Sadece arsa birim değeri değil binana inşaat vasfı da önemlidir. 

  Yapı ruhsatı 01.01.2017 tarihinden (bu tarih dahil) sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi 01.01.2017 tarihinden itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde Büyükşehir Belediyelerindeki lüks veya birinci sınıf inşaatların Net alanı 150 m2’ye kadar olan KONUTLARIN Tesliminde; binanın üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesine istinaden Tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri; 

  1)- 1.000-TL kadar olan konutların tesliminde % 1 

  2)- 1.000-TL ile 2.000-TL arasında olan konutların tesliminde % 8 

  3)- 2.000-TL ile ve üzerinde olan konutların tesliminde % 18


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here