Ana sayfa Vergi Kendi internet sitesi üzerinden satış yapan firmalar e-Fatura uygulamasına dahil olmalı mıdır?

  Kendi internet sitesi üzerinden satış yapan firmalar e-Fatura uygulamasına dahil olmalı mıdır?

  79
  0
  Gerçek kişi vergi açılışı yapacağız. Faaliyet kodumuz internet üzerinden perakende ticarettir. Kendi sitemiz üzerinden kâğıt havlu satışı yapacağız. E-defter ve e- faturaya tabi olur muyuz?

  Başkaca yasal yükümlülükleri var mı mükellefinizin kontrol edilmesi gereklidir. 

  İlgili mevzuat maddesine göre; Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları yukarıdaki mükelleflerin e-fatura, e-arşiv fatura ve e-defter yükümlülüğü doğar.

  Bunun dışında mükellefin yukarıdaki kriterler haricinde aracı hizmet sağlayıcılar vasıtasıyla yaptığı satışlar internet satışı olarak değerlendirilmez. 

  İnternet satışı kapsamında mutlaka yukarıdaki kriterleri iyi kontrol etmek gereklidir.


  2021 yılı E-Deftere geçen mükellefler için dönem tercihi mükellef güncellemesi bölümünden 3 aylık yapılmıştır. Açılış onayı vb. yapılması gereken başka bir işlem var mıdır? 

  E-defter uygulamalarında açılış onayı gibi bir özellik bulunmamaktadır. 

  İlk dönem için göndereceğiniz berat dosyası açılış onayı yerine geçer.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here