Ana sayfa Muhasebe KDV’den muaf olan gümrüksüz satış mağazalarına düzenlenen faturalardaki KDV indirim konusu yapılabilir...

KDV’den muaf olan gümrüksüz satış mağazalarına düzenlenen faturalardaki KDV indirim konusu yapılabilir mi?

KDV’den muaf olan gümrüksüz satış mağazalarına düzenlenen faturalardaki KDV indirim konusu yapılabilir mi?

386
0

Gümrüksüz mağazalarının satışları KDV Kanununun 16/1-C Maddesi uyarınca KDV den istisnadır.

Bu mağazalara ilişkin giderler dolayısı ile alınan faturalardaki KDV’ler indirim konusu yapılmayıp gider ya da maliyet hesabına eklenmektedir. Bu mağazalara ilişkin dışarıdan alınan temizlik malzemelerine ilişkin fatura tevkifatlı mı yoksa tevkifatsız mı kesilecektir? Mağaza giderler için aldığı faturayı iade kesmesi gereken durumda iade faturasında kdv yi göstermek zorunda mıdır? Yoksa kdv dahil olarak mı yazması gerekir?

 

Giderlere ilişkin KDV maliyet veya gider yazılamaz. İade talep edilir.

Temizlik malzemeleri için ödenen KDV için tevkifat olmaz.

İade faturaları da elbette KDV hesaplanacaktır. KDV dahil işleme yapılmaz.

Ayrıca faturada gösterilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here