Ana sayfa Vergi KDV4 mükellefiyeti olan bir kişi düzenlediği yansıtma faturasını KDV4 beyannamesinde bildirecek midir?

KDV4 mükellefiyeti olan bir kişi düzenlediği yansıtma faturasını KDV4 beyannamesinde bildirecek midir?

201
0

KDV4 mükellefi olan halk otobüsü işletmesi için sigorta şirketine hasar yansıtma faturası kesilmiştir. Bu kesilen faturanın nasıl beyan edileceği hakkında bilgi alabilir miyim?

Başka bir anlatımla; KDVK göre Hâsılat esaslı vergileme sistemini seçen mükellefler (01.03.2019’dan itibaren sadece ve bu sistemi seçen işletme esasına göre defter tutan şehir içi otobüs işletmecileri) satın aldıkları mal ve hizmetler için ödedikleri KDV’ni indirim konusu yapmayacak, maliyet veya gidere yazacaklar. Elde ettikleri hâsılat için düzenledikleri belgelerde KDV hesaplayacaklar.

Ancak tahsil ettikleri bu KDV’ni beyan etmeyip gelir yazacaklardır. Hâsılat esaslı mükelleflerden fatura alan mükellefler ise belge üzerinde yazan KDV’ni indireceklerdir.

Sonuç olarak düzenlediğiniz faturayı KDV beyannamesinde beyan etmeyeceksiniz.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here