Ana sayfa Muhasebe KDV beyannamesinde kredi kartlı tahsilatımız ile satış tutarımızın uyumsuz olması sorun olur...

KDV beyannamesinde kredi kartlı tahsilatımız ile satış tutarımızın uyumsuz olması sorun olur mu?

852
0

Firmamızın Ocak 2019 kredi kartı ile teslimleri 2.800 TL’dir. Ancak yurtiçi satışları 1.500 TL’dir. Bunun sebebi 2018 yılında cari çalışıp mal alan bir firmanın ödemelerini peyder pey 2019 yılında kredi kartı ile yapıyor olmasıdır. Bu durumda KDV beyannamesinde sanki kredi kartı ile yapılan satışlara fatura kesilmemiş gibi bir izlenim doğuyor. KDV beyannamesini yaparken kredi kartı ile gelir idaresi başkanlığının sitesinden sorgulama yapıldığında ve kayıtlarımızdaki tutar olan 2.800 TL’yi yazıp yurtiçi satışlar olarak da 1.500 TL’yi belirtmemizde bir sakınca var mıdır?

 

Kredi kartı; kredi kartı kullanılarak yapılan satışların tahsilinde kullanılan bir ödeme aracıdır. Cari hesap tahsilatı için kullanılması halinde ileride izahat istenebilir. İzahat istenmesi halinde muhasebe kayıtları ile tevsik edilip açıklama yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BENZER İÇERİKLER

Kredi Kartıyla yapılan satışlar banka kanalıyla tahsil edildi sayılır mı?

 

 

Kredi kartlı katışları hangi muhasebe hesabında izleyeceğim?

 

 

 

Kredi Kartı İle Satış Yapan Mükellefler Hangi Durumlarda İzaha Davet Edilir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here