Ana sayfa Vergi KDV Beyannamesi Kim Tarafından Tarh Edilir?

  KDV Beyannamesi Kim Tarafından Tarh Edilir?

  2130
  0

  1- KDV BEYANNAMESİ KİM TARAFINDAN TARH EDİLİR?
  1.1- KDV, mükellefin iş yerinin bağlı bulunduğu vergi dairesince tarh olunur.
  1.2- Mükellefin, ayrı ayrı vergi dairelerinin faaliyet bölgelerinde iş yerleri varsa, KDV, Gelir veya Kurumlar Vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesi tarafından tarh olunur.
  1.3- Gayrimenkul teslimlerinde mükellefin istemi halinde, KDV Beyan üzerine gayrimenkulün bulunduğu yer vergi dairesince tarh olunur.
  1.4- İthalde alınan KDV ilgili gümrük idaresince tarh olunur.
  1.5- İkametgâhı, kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlar tarafından motorlu kara taşıtlarıyla Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan taşımacılık ile transit taşımacılığa ait KDV’si de, ilgili gümrük idaresince tarh olunur.


  Kaynak: Katma Değer Vergisi Kanunu

  Tarih: 21 Şubat 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here