Ana sayfa Muhasebe Kat mülkiyeti olmayan daire için GMSİ beyanında gerçek gider yöntemi seçilebilir mi?

Kat mülkiyeti olmayan daire için GMSİ beyanında gerçek gider yöntemi seçilebilir mi?

526
0

Mükellef arsasını 2016 yılında kat karşılığı müteahhite veriliyor. 2018 yılında 4 tane daire teslim alıyor ve bu daireleri kiraya veriliyor.
Gmsi gerçek gider yöntemini seçerse; iktisap bedelinin %5 ve Amortisman % 2 gider olarak nasıl yazılacak? Tapu da satış bedeli 0 gözüküyor.

 

Teslim alınan Gayrimenkuller için KAT MÜLKİYETİ tapusu olması halinde gerçek gider yöntemi uygulanır. Kat irtifakı tapusunda gayrimenkulün cinsi arsadır. Arsa için amortisman ayrılmaz % 5 indirimi yapılmaz.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

İmar Barışı ödemelerini kira gelirinden düşebilir miyim?

 

Meslek mensubu şahsi kira geliri için makbuz kesmeli midir?

 

Kira geliri elde edilmeyen gayrimenkulün giderleri diğer kira gelirinden düşülebilir mi?

 

Kira Gelirine Konu Olan Mal Ve Haklar Nelerdir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here