Ana sayfa Muhasebe Karşılığı olmayan çekler nasıl ispat edilir?

Karşılığı olmayan çekler nasıl ispat edilir?

348
0

Bir mükellefim mal sattığı firmadan sattığı mala karşılık çek almıştır. Fakat çeklerin günü geldiğinde çek ödenememiştir. Çekin karşılığı yok ve şu an çekler elinde. Mükellefim çekleri kayıtlarda göstermek istiyor.
Türk Ticaret Kanununa göre çeklerin karşılıksız olduğunu ispat etmek için izleyeceğimiz yol nedir?

(11.01.2019 11:16)

 

Mal satışı yapıldığı zaman alınan çek zaten kayıtlara “alınan çek” olarak alınır. Karşılıksız olduğu bankadan alınacak şerh ile ispat edilir.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Protestolu Senetler ve Karşılıksız Çekler?

 

Karşılıksız Çek Yaprağı için Bankanın Sorumlu Olduğu Tutar

 

Devir alacak şirket sermayesi devrolacak şirketin bilanço zararını karşılayamıyorsa birleşme gerçekleşebilir mi?

 

Önceki yıla ait olup faturası bir sonraki yıla gelen komisyon ödemesini kurumlar beyanında indirim konusu yapılabilir miyiz?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here