Ana sayfa Vergi Karot kesim hizmetlerine istinaden düzenleyeceğimiz fatura Tevkifata tabi midir?

  Karot kesim hizmetlerine istinaden düzenleyeceğimiz fatura Tevkifata tabi midir?

  49
  0

  Karot kesim (beton kırma, delme) hizmeti veren mükellefin düzenlemiş olduğu faturanın KDV’si tevkifata tabi midir?

  KDV tevkifat listesinde karot kesim işlemi sayılmamıştır. Liste için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2020_vergi/10.pdf

  Elektronik alet tamiratı yapan firmam sigorta firmasından hurda cep telefonu almakta, tamir edip satmaktadır. Sigorta firması fatura keserken içeriğini stopaj bedeli olarak ve KDV’siz olarak düzenlemektedir. Fatura kesilen firma bunu kayıtlarına alırken %18 kdv hesaplayıp mı kayıtlarına almalıdır?

  KDV ödenmeyen mal için neden % 18 KDV hesaplansın?

  Hurda olarak alınan malın yeniden kullanılır hale getirerek satılması halinde düzenlenecek faturada % 18 oranında KDV hesaplanır.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here