Ana sayfa Muhasebe Kargo şirketi ile yurtdışından gelen ürünleri ithalat gibi işleme alabilir miyiz?

  Kargo şirketi ile yurtdışından gelen ürünleri ithalat gibi işleme alabilir miyiz?

  Süresi dolan imalatçı belgesi ile ihraç kayıtlı satış yapabilir miyiz?

  77
  0
  Yurtdışından değeri 19 Euro olan bir parçayı kargo şirketi ile elden teslim aldık. Ancak bu teslim ile ilgili olarak kargo şirketi şirket kredi kartından gümrük vergi borcu ödemesi almıştır. Bu işlem ithalat olarak değerlendirilebilir mi?

  Mal bedeli +gümrük vergisi maliyettir.

  KDV ödemesi var ise indirim konusu yapılır.

  KDV ödemesi yok ise indirilecek KDV olmaz.

  Firmamız çelik imalatı yapmaktadır. 2014 senesinde kapasite raporu ve sanayi sicil belgesi aldı.
  Ancak süresi bitmesi ve adres değiştirmemize rağmen yenilenmedi. Biz şimdi ihraç kayıtlı satış yapacağız 13 Kasım 2020 de Kapasite Raporu ve sanayi sicil belgesi ni tekrar almamız gerekiyor mu?

  Süresi dolan belge ile ihraç kayıtlı satış yapılamaz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here