Ana sayfa Vergi Kargo dağıtım işinde kullandığımız binek oto giderlerinin tamamını gider yazabilir miyiz?

Kargo dağıtım işinde kullandığımız binek oto giderlerinin tamamını gider yazabilir miyiz?

60
0

Binek araç kıst giderleri ile ilgili olarak ”Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere ”diyor burada ki (çeşitli şekillerde işletilmesi) ile ilgili 494101-KARAYOLU İLE ŞEHIR İÇİ YÜK TAŞIMACILIĞI (GIDA, SIVI, KURU YÜK, VB.) (GAZ VE PETROL ÜRÜNLERI HARIÇ) NACE kodlu mükelleflerin Doblo vb. binek statüsünde ki aracı ile kargo dağıtım işi yapmaktadır bu sebeple ilgili araçların giderlerinin tamamının kullanılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Doğru mudur?

Araçlar sadece kargo dağıtım işinde kullanılıyor ise Gider kısıtlamasına tabi olmadığı görüşündeyiz.

 

Binek otomobil giderlerine ilişkin son çıkan tebliğ leasing yoluyla elde edilecek araçlar içinde geçerli mi? Ödenecek anapara, faiz gibi kalem ayrımlarında tamamını gider yazabilecek miyiz?

Gider kısıtlamasında Mülkiyet veya kiralama ayrımı yoktur.

Araçlar için yapılan tüm Giderlerin %70’i gider olacak, kalan %30’luk kısmı KKEG olarak kayıtlarda yer alacaktır.

 

Araç kiralama şirketi ile uğraşan firmamız var. Kiraladığımız araçlara kesilen trafik cezalarını şirket olarak biz ödüyoruz ve kişiye yansıtıyoruz. Bununla ilgili araştırma yaptığımızda biz ödediğimiz için gelir olarak kaydedip daha sonra Kurumlar Vergisinde indirim konusu yapabileceğimiz yazıyor. Bu konu hakkında bilgi rica edeceğim ve gelir ve gider Yevmiye kaydı nasıl olmalıdır?

Müşteriden tahsil edilen tutar 649 hesaba yazılır. Müşteriye düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz.

 

Şahıs işletmesi bir firmam (defter beyan sisteminde) işletme faaliyetlerini yürütmek nedeni ile kredili araç alımı yaptı. İlk yıldan sonraki kredi faizlerinin %70 ini gider olarak yansıtabilir miyiz?

Kredi faizinin %70’i gider olarak yazılır.

 

Şirket binek araçlarına ait kasko ve sigorta poliçe tutarlarının da mı %70’ni gider olarak işleyebileceğiz?

Binek otoların TÜM giderlerin %70 gider olarak kayıtlara alınır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here