Ana sayfa Duyurular Karadeniz Somonu ihracatı yüzde yüz üzerinde artış göstererek rekor kırdı

Karadeniz Somonu ihracatı yüzde yüz üzerinde artış göstererek rekor kırdı

45
0

Doğu Karadeniz Bölgesinde denizlerdeki kafeslerde yetiştirilen ve yurtdışı piyasalarda büyük rağbet gören Karadeniz Somonu ihracatı yüzde yüz üzerinde artış göstererek rekora koşuyor. Yurtdışı piyasalarda kalite ve lezzetinden dolayı Türk/ Karadeniz Somonu olarak adlandırılan Gökkuşağı Alabalığı ülkemizden gerçekleştirilen ihracatı yılın ilk 8 ayında 18.243 Ton karşılığı 102 Milyon 647 Bin 711 $’a ulaşarak, yapılan ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında %275 ve değer bazında da %357 oranında artış yaşandı. Yılın 8 ayında toplam 20 ülkeye ihraç edilen Karadeniz Somonunun, en fazla ihraç edildiği ülke %82 payla Rusya Federasyonu olurken, ikinci sırada ise Vietnam yer aldı.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN; Doğu Karadeniz Bölgemizin önemli ihraç ürünleri arasında yerini alan ve yurtdışı piyasalardan büyük rağbet gören Karadeniz Somonu ihracatının her geçen ay yükselerek rekora koştuğuna vurgu yaparak, Karadeniz Somonunun yurtdışı piyasalarda Norveç Somonunu tahtından ettiğini ve tüketici kitlesinden çok büyük beğeni alması nedeniyle talebin her geçen gün arttığını belirtti. Üretilen tüm miktarın talebi karşılamada yetersiz kaldığını belirten GÜRDOĞAN; hızlı bir şekilde kafes sayısının artırılıp izin prosedürlerindeki ağır ve gereksiz formaliteleri kaldırarak üretimde artış sağlanmasının elzem olduğunu ifade etti. GÜRDOĞAN; üretimin tamamına yakınının Doğu Karadeniz Bölgesindeki denizlerde kurulu kafeslerde yapıldığını ve 2021 yılının 8 aylık döneminde Doğu Karadeniz Bölgemiz Trabzon ve Rize illerinden 5.245 Ton karşılığı 26 Milyon 673 bin 124 $ ihracat gerçekleştiğini, gerçekleşen ihracatta miktarda %208 ve değer tutarda da %255 oranında artış yaşandığına değindi. Bölgeden ihraç edilen Karadeniz Somonunun da en fazla Rusya Federasyonu’na ihraç edildiğini belirten GÜRDOĞAN; bunun yanında Vietnam, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin en çok ihracat yapılan ülkeler olduğunu ifade etti. Amaçlarının, Karadeniz Somonu ihracatının daha yüksek rakamlara ulaştırılması olduğunu ve bu amaçla da sektörün gelişmesi noktasında gerek yavru üretimi ve gerekse yetiştiriciliğin arttırılması konusunda hazırlanan projelerle sektör temsilcileri ile birlikte çalışmalara ağırlık vereceklerini belirten GÜRDOĞAN; yetiştiricilikte yaşanan bürokrasi sorunlarının çözülmesi halinde Karadeniz Somonu ihracatının 1 Milyar $ sınırını kısa zaman içinde aşma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı GÜRDOĞAN; Türkiye geneli ihraç edilen Karadeniz Somonu ihracatında Trabzon ilinin 3 üncü sırada yer aldığını 8 aylık dönemde Trabzon ilinden 4.407 TON karşılığı 22 Milyon 224 Bin 868 $ tutarında Somonu ihraç edildiğini belirtti. GÜRDOĞAN Trabzon’un gerek üretimde ve gerekse ihracatta öncü olduğunu ve önümüzdeki dönemde 1’nci sıraya yükseleceğine vurgu yaptı.


Kaynak: DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here