Ana sayfa Dünya Kanada’da gayri safi yurt içi hasıla Ekim 2019’da %0,1 azaldı

Kanada’da gayri safi yurt içi hasıla Ekim 2019’da %0,1 azaldı

187
0

Kanada’da gayri safi yurt içi hasıla Ekim 2019’da %0,1 azaldı

Kanada İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre,  Kanada’da gayri safi yurtiçi hasıla sekiz aydaki ilk gerilemesi Ekim ayında gerçekleşti (%0,1 azaldı). Mal üreten endüstriler, üst üste iki ayda %0,5 düşüş gösterdi. Hizmet üreten endüstriler, toptan ticaret ve perakende ticaretindeki düşüşleri telafi ettiği için çoğu sektördeki artıştan ötürü temelde değişmedi. Genel olarak, 20 sanayi sektöründen 13’ü Ekim ayında artış kaydetti. Üç aylık ortalama bazda, gayri safi yurtiçi hasıla Eylül ayında %0,4 iken %0,2’ye çıktı.

Beş ayda dördüncü kez, imalat sektörü düşüşe geçti ve hem dayanıklı hem de dayanıksız ürün imalatında geniş çaplı düşüşler yaşandı.

Perakende ticareti, Mart 2016’dan bu yana en büyük düşüşü yaşadı (Ekim ayında %1,1 düştü). 12 alt sektörden 10’unda azalma olduğu için düşüş geniş çapta gerçekleşti.

Toptan ticaret ise Ekim ayında %1,0 düştü ve Temmuz ayından bu yana yaşanan artışlarla dönüşümlü olarak artmaya devam etti.


Kaynak: Kanada İstatistik Kurumu / Link: https://www150.statcan.gc.ca/n1/daily-quotidien/191223/dq191223a-eng.htm?HPA=1
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here