Ana sayfa Muhasebe İthalatta ödenen ÖTV direkt olarak gider yazılabilir mi?

  İthalatta ödenen ÖTV direkt olarak gider yazılabilir mi?

  Kozmetik ürünleri ithalatında ÖTV ödenir mi?, Kozmetik ürünleri ithalatında ÖTV maliyete mi yazılır yoksa gider mi yazılır?, Kozmetik ürünlerinin perakende satışında ÖTV hesaplanır mı? Kozmetik ürünlerinin toptan satışında ÖTV hesaplanır mı?

  76
  0

  Kozmetik imalatı yapan mükellefimiz ÖTV’ye tabi ürünlerini perakende olarak internet sitesinden de satış yapmak istemektedir. Perakende satışlarda fatura keserken ötv uygulanmalı mıdır?

  ÖTV uygulamasında toptan perakende ayrımı olmaz. ÖTV hesaplanacaktır.

  Kozmetik malzeme ithalatında ödenen ÖTV direk gider yazılabilir mi?

  ÖTV malın maliyet ilave edilir. Gider yazılmaz.

  ÖTV’NİN KONUSU NEDİR?

  Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli;

  1- (I) sayılı listedeki malların ithalatçıları veya rafineriler dâhil imal edenler tarafından teslimi,

  2- (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisabı,

  3- (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olmayanlar ile (III) ve (IV) sayılı listelerdeki malların ithalatı veya imal ya da inşa edenler tarafından teslimi,

  4- (I), (III) ve (IV) sayılı listedeki mallar ile (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olmayanların özel tüketim vergisi uygulanmadan önce müzayede yoluyla satışı,

  bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisine tabidir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here