Ana sayfa Vergi İthal edilen ürünler için yurtdışında ödenen vergiler ürünün Türkiye’ye girişinde hesaplanacak vergilerden...

  İthal edilen ürünler için yurtdışında ödenen vergiler ürünün Türkiye’ye girişinde hesaplanacak vergilerden mahsup edilebilir mi?

  KDV iadesi alacaklarımızı SGK borcumuzdan mahsup edebilir miyiz?

  61
  0

  Almanya’dan ithal edilen bir mal için orada KDV ödeniyor. Bu mal için Türkiye’de de KDV ödemesi yapılmalıdır?

  İthal edilen mal için T.C. Gümrük hattında KDV ve Gümrük vergisi varsa ÖTV ödenecektir.

  Yurt dışında ödenen vergiler malın maliyetinde yer alır.

  Orada vergi ödendi diye burada vergi ödenmeyecek anlamı çıkmaz.

  KDV iadesinden 200.000 TL açığımız olacaktır. Vergi borcumuz 45.000 TL’dir. Ancak SGK prim borcumuz 220.000 TL’dir. 200.000 TL’nin tamamı nakit istenebilir mi? 200.000 TL’nin vergi mahsubu sonra kalanı 155.000 TL nakit istenebilir mi? Yoksa mecburen vergi ve SGK borçlarına mahsup edilmeli midir?

  SGK borcuna mahsup talebi mükellefin isteğine göre yapılır.

  KDV iadesi için istenir ise mahsup yapılır veya nakit iade talep edilir.

  Ancak nakit iadesi de vergi borcu varsa zorunlu mahsup yapılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here