Ana sayfa Ekonomi İtalya’da Seçim Öncesi Ekonomik Gelişmeler

  İtalya’da Seçim Öncesi Ekonomik Gelişmeler

  651
  0

  İtalya’da Seçim Öncesi Ekonomik Gelişmeler

  Son zamanların en tartışmalı seçimlerinden biri olan İtalyan Seçimleri bu pazar gerçekleşecek. Ancak İtalya Avrupa Birliği Bölgesindeki en krılgan eknomşye sahip devlet olarak öne çıkıyor çoğu anketlerde.

  Seçim arifesinde Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya’da ekonomi tam olarak toparlanabilmiş değil.

  AB ve küresel piyasalar uzun zamandır endişeli bir şekilde ülkenin büyük borç yükünü nasıl azaltabileceği sorusuna yanıt arıyor.

  2010-2011’de yaşanan Euro krizi bir şekilde atlatılsa da sorunlar tam olarak çözülmedi.

  Bu yıl düzenlenen seçimlerde Euro Bölgesi karşıtı ve AB’ye şüpheyle bakan popülist Beş Yıldız ile Lig siyasi hareketlerinin sandıktan galibiyetle çıkması, ülkenin yöneldiği siyasi rota konusunda endişeleri artırdı.

  Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın popülistlerin maliye bakanı olarak seçtiği Prof. Paolo Savona’yı veto etmesi, Euro üzerindeki gerilimin artmasına yol açtı.

  81 yaşındaki ekonomist, İtalya’nın eurodan çıkması için bir B planı geliştirmişti.

  Beş Yıldız ile Lig partileri ise Mattarella’nın veto kararına tepki gösterdi.

  Mattarella ise ekonomist Carlo Cottarelli’ye hükümeti kurma görevi verdi.

  Cottarelli, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski bürokratlarından biri ve Brüksel’e yakın bir isim. Euro ve kemer sıkma politikalarından yana.

  YÜKSEK BORÇ

  İtalya Yunanistan’dan sonra ikinci kötü ekonomiye sahiptir ve Gayri Safi Milli Hasıla oranı %132’dir.

  ______________________________________________________________________

  Kaynak: BBC
  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here