Ana sayfa SGK İşveren raporlu olan bir çalışanın SGK günlerini tam gösterebilir mi?

  İşveren raporlu olan bir çalışanın SGK günlerini tam gösterebilir mi?

  45
  0

  Geçmişten beri işyerinde 2 ile 10 gün arasında sağlık raporu alan çalışanların sgk günlerini tam gösteriyorduk. Buradaki amaç işverenin maaşından kesinti yapmak istememesidir. Raporlu olduğu ve işyerinde fiilen çalışmayan işçilerin sgk da günleri tam gösterilmesi hatalı bir işlem midir?

  İşçinin sağlık raporu alıp işe gelmemesi halinde rapor onaylanır ve çalışmadığına dair bildirim girişi yapılır. İşveren bu işlemleri yaptıktan sonra atıfen kabilinden ücret ödeyip spek a tabi tutabilir. 

  Aksi halde ipc ye maruz kalır.

  _______________________________________________________________________

  Raporlu işçi istirahat süresinde çalışmıştır. Bu durumda e-viziteden bildirim yapmalı mıyım? 

  İstirahat raporu alan işçiye SGK tarafından rapor parası ödenebilmesi için işçinin raporlu olduğu sürede çalışmamış olması ve işveren tarafından e-bildirge sisteminde işçinin çalışmadığı günler için eksik gün nedeni olarak “01-İstirahat” seçeneğinin işaretlenmiş olması gerekiyor. 

  Bu şekilde, SGK söz konusu işçi için “çalışmadı” bildiriminin yapıldığını kabul ederek işçiye rapor parasını ödüyor. İstirahat raporu alan işçinin istirahatli olduğu süre zarfında çalışması durumunda, işverenin söz konusu işçisinin çalıştığını SGK’ya bildirmesi şart. 

  Eğer işveren istirahatli olduğu süre içinde çalışan işçi için “çalıştı” bildirimini yapmazsa, SGK sigortalının raporlu olduğu süre içinde çalışmadığını kabul ederek, raporlu görünen işçiye rapor parası ödeyecektir. 

  Ancak söz konusu durum tespit edilirse, işverene idari para cezası uygulanıyor. 

  Buna göre, işçisinin raporluyken çalıştığını SGK’ya bildirmeyen işverene, bu bildirimi yapmaması nedeniyle brüt asgari ücretin yarısı tutarında idari para cezası kesiliyor. 

  Böyle bir durumda, ayrıca işçiye ödenen rapor parası da geri alınmaktadır.

  2020/12 dönem çalışanımız 1 aylık istirahat raporu nedeniyle prim günü sıfırdır. Ancak yıllık ikramiye hesaplaması ile 1 aylık maaş kadar ikramiye hesapladık. Hesaplanan ikramiye sigorta primine tabi midir?

  İkramiye de ücrettir. Ücret dışında sigortalılara ödenmekte olan prim, ikramiye gibi her türlü ödemeler, ödemenin yapıldığı ayın kazancına dahil edilerek prime tabi tutulmaktadır.


  Bir çalışanın ücretsiz doğum izni hesaplamasında 6 aylık süre gün bazlı mı yoksa her ayı 30 gün olarak düşünüp mü hesaplama yapılması gerekiyor? 

  Hesaplamanızı 30 gün üzerinden yapmanız gerekmektedir.

  01/04/2020 tarihinden itibaren kçö haftada 45/45 faydalanan bayan için doğumuna 4 ay kalmış. Ocak ve Şubat 2021 de kçö ödeneğinden faydalanacaktır. Doğum öncesi ve doğum sonrası istirahat ödemesi alabilir mi?

  Kısa çalışma ödeneği kapsamında olmak analık iznine ve analık ödeneğine engel teşkil etmemektedir işçinin doğum iznine ayrıldığı tarihe kadar kısa çalışma ödeneği alır. 

  Doğum izni ile kısa çalışma ödeneği kesilir ve analık ödeneği bağlanır.

  ____________________________________________________________________

   


  Kaynak: ismmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here