Ana sayfa Çalışma Hayatı İşveren personellere nakit veya aylık ulaşım kartı aboneliği desteğinde bulunmak istiyor. Nakdi...

  İşveren personellere nakit veya aylık ulaşım kartı aboneliği desteğinde bulunmak istiyor. Nakdi veya bilet karşılığı yol ücreti SGK primine tabi midir?

  157
  0

  İşveren personellere nakdi veya aylık abonelik şeklinde (akbil) yol ücreti desteğinde bulunmak istiyor. Nakdi veya akbil (ayni) yol ücretinin, sgk prime esas kazanç istinası var mıdır?

  Nakit ve nakit benzeri yapılan ödemelerin hepsi SPEK kazancına dahil edilmektedir.

  ______________________
  BENZER İÇERİKLER

  2023 Yılı için Günlük 110 TL’lik nakit yemek ödemesinden gelir vergisi, damga vergisi hesaplanmayacaktır. 2023 Yılında SGK priminden istisna edilecek günlük yemek parası 10.008 TL / 30 Gün = 333,60 TL  x % 23,65 = 78,90 TL olarak uygulanacaktır. Çalışanın çalıştığı güne göre yemek ödemesi yapılacaktır. Çalışılmayan gün içi yemek ödemesi adı altında yapılan ödeme ücret olarak dikkate alınacaktır.

  Günlük 56 TL’lik yol desteği de yine çalışma günü karşılığı olarak verilecektir. Elektronik bilet veya bilet şeklinde ödenecektir. Nakit yol yardımı ödemesi ücret gibi değerlendirilecektir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here