Ana sayfa Vergi İştirak kazancına istinaden gelen bedelin muhasebe kaydı nasıl yapılmalıdır? Geçici vergi beyannamesinde...

İştirak kazancına istinaden gelen bedelin muhasebe kaydı nasıl yapılmalıdır? Geçici vergi beyannamesinde bildirimi nasıl yapılır?

İştirak kazancına istinaden gelen bedelin muhasebe kaydı nasıl yapılmalıdır? Geçici vergi beyannamesinde bildirimi nasıl yapılır?

251
0

İştirak kazancı elde eden bir firmamızın bankasına kazanç elde ettiğimiz firma kar dağıtımı yapıp ödemeyi gönderdi. Gelen bu para ortaklara ödenecek, muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

Gelen bedel ortaklara direkt ödenmez. Dönem kazancı içinde yer alır.

Önce 640 hesaba sonra da 690 hesaba kaydedilir.

İştirak kazancı elde ettiğimiz firmadan bankamıza gelen parayı

102(B)-640(A) / 640(B)-690(A) şeklinde kayıtlara alırsak bu parayı tekrar vergilendirmiş olmaz mıyız? İstisna olarak ilgili dönem peşin vergilerinde yazıp mükerrer vergilendirmemiz gerekmez mi?

Vergilemede; geçici vergi beyannamesinde Dönem kazancı İştirak kazancı dahil beyan edilir.

Beyan edilen matrah dan zararda olsa indirilecek istisnalar bölümünde yer alan 306-307-301-317 kodlardan sizin konumunuza uygun olan seçilir indirilecek tutar (İştirak kazancı) indirilir.

Mükerrer Vergilendirilmemiş olur.

Daha sonra kar dağıtıma karar verilmesi halinde %15 GV stopajı yapılır.

Kar payı elde eden ortaklar GVK 22 ve 86.Maddelerdeki koşullara göre MSİ beyannamesi verir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Kurumlar Vergisi, KKEG, G.Menkul Satış Kazancı, İştirak Kazancı, Bağışlar Örnek Uygulama

Kurumlar Vergisinde Yurt dışında İştirak kazancı İstisnası Örnek Uygulama

Taşınmazlar ve İştirak Hisseleri ile Kurucu Senetleri, İntifa Senetleri ve Rüçhan Hakları Satış Kazancı…

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here