Ana sayfa Çalışma Hayatı İstifa şeklinde işten çıkışı yapılan personeller işsizlik maaşı alabilir mi?

  İstifa şeklinde işten çıkışı yapılan personeller işsizlik maaşı alabilir mi?

  17.04.2020 sonrası işe girenlerin nakdi ücretsiz izin ödemesinden yararlaabilir mi?

  41
  0

  İşten çıkış yasağı uzatıldı. Bir firmada işveren 8 kişiyi tazminatlarını verip işten çıkarmak istiyor. İşçilerden bazıları işsizlik maaşı başvurusu yapmak istemektedir. 03 kodundan çıkış yapmama kanun izin veriyor. Bu koddan çıkış yaptığımda işsizlik maaşı almaları ve işverenin bunlara ödedikleri tazminatların gider gösterilmesi mümkün mü?

  03 kodlu iş akdi feshi işçilerin iş akitlerini kendilerinin feshettiği durumları tanımlayan işten ayrılış kodudur.

  SGK tarafından belirtilen tanımlamada ilgili kod “Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi” olarak tanımlanmaktadır yani istifadır ve işsizlik maaşı alamayacağı gibi ödenen nakitler tazminat değil ücrettir.

  17.04.2020 sonrası işe giren mesela 20.08.2020 de işe girmiş işçiyi 31.12.2020 ye kadar İşveren ücretsiz izne çıkarma hakkı varmı ve nakti ücretsiz izin ödeneğinden faydalanabilir mi?

  17.04.2020 öncesi işe girenlerin nakdi ücretsiz izin ödemesinden yararlanmaları mümkündür.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here