Ana sayfa Vergi İşletme devrinde düzenlenen faturadan elde edilen gelir değer artışı kazancı mıdır?

  İşletme devrinde düzenlenen faturadan elde edilen gelir değer artışı kazancı mıdır?

  124
  0

  Şahıs firması olan gelir vergisi mükellefi işyerini noterden düzenlenen “İşletmenin Devri Sözleşmesi” ile 60.000,00 TL ile devretmiştir. Devir sözleşmesinde “işletmeyi ve bu işletmeye ait işletme hakkının tamamını ve içinde bulunan bilumum demirbaşların tamamını 60.000,00 TL bedel karşılığında devrettim.” ibaresi geçmektedir. Şahıs firması bu İşletmenin devri sözleşmesinde geçen tutarın tamamını fatura etmek zorunda mıdır? Fatura etmemesi gerektiği durumda bu tutar değer artış kazancı olarak değerlendirilebilir mi?

  Evet fatura edilecek Demirbaşlar varsa ticari mallar için ayrıntılı olarak belirtilecek.

  Düzenlenecek faturada kdv hesaplanır, elde edilen kazanç Ticari kazanç kapsamında olup Değer artış kazancı olmaz. Değer artış kazancı Ticari ve mesleki kazanç sahibi olmayanlar tarafından elde edilen kazanç dır.

  Astroloji eğitimi verecek bir kişi 960903 nace kodunda mı olur? Bu nace kodunda olursa serbest meslek erbabı mı sayılır?

  Nace kodu konusunda VD ile görüşünüz. Bahsettiğiniz iş kolundan elde edilen kazanç ticari kazançtır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here