Ana sayfa Vergi İşletme defterinden Bilanço esasına göre sınıf değiştirme işlemi yapmayı unutursak cezası var...

İşletme defterinden Bilanço esasına göre sınıf değiştirme işlemi yapmayı unutursak cezası var mıdır?

305
0

 

2018 Kasım ayında işletme olarak açılışı yapılan bir müşterim var. Kasım ve Aralık alış tutarı 386.147,00 TL, satış tutarı 378.475,00 TL’dir. 2019 yılında işletmelerin defter beyan sistemine dâhil olması nedeniyle 2019 yılına defter tasdik ettirilmemiştir.

 

Bu sırada Aralık alış satış faturaları müşteriden KDV son günü gelmesi nedeniyle alış satış tutarları dikkate alınmayarak sınıf değiştirme konusu atlanılmıştır. Şubat2019 KDV beyannamesi öncesi izlemem gereken yollar hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Bilanço esasına göre defter tutmadığınız için vergi dairesi tarafından cezai işlemler yapılacaktır.

 

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BENZER İÇERİKLER

2018’den 2019 yılına defter geçiş hadleri nedir?

 

 

 

Defter tutma ve geçiş hadleri nedir? 2018 yılından 2019 yılına geçişte hangi defteri kullanacağımı nasıl hesaplayacağım?

 

 

İşletme defterinden Bilanço defterine geçiş hadleri nedir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here