Ana sayfa Vergi İşe Başlama/Bırakma bildirimleri Üzerine Vergi Dairesince Yapılacak Yoklama Hangi Süre İçinde Sonuçlandırılır?

İşe Başlama/Bırakma bildirimleri Üzerine Vergi Dairesince Yapılacak Yoklama Hangi Süre İçinde Sonuçlandırılır?

İşe Başlama Bildirimi Ne Zaman Yapılmalıdır?, İşyeri kapanış Bildirimi Ne Zaman Yapılmalıdır? Çaılış yoklaması ne zaman yapılır?

78
0

İşe başlama/bırakma bildirimi üzerine vergi dairesi tarafından yapılan kontroller sonrasında mükellefiyet tesisi işlemi gerçekleştirilir ve “Elektronik Yoklama Sistemi” üzerinden mükellef nezdinde yoklama yapılır.

Mükellef nezdinde yapılan yoklamalar;

 İşe başlama yoklamaları, mükellefiyetin tesis edildiği tarihten itibaren en geç 15 gün,

 Mükellef imzası ile birlikte serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir tarafından imzalanmış veya yeminli mali müşavirlerce tasdik edilmiş olan işe başlama / bırakma bildirimi üzerine yapılacak yoklamalar bir ay,

 İşi bırakma dilekçesine ilişkin terk yoklamaları, terk dilekçesinin vergi dairesi kayıtlarına girdiği tarihten itibaren en geç 15 gün,

 Özellikli durumlarda yapılacak yoklamalar aynı gün, aynı gün
yapılmasının mümkün olmaması halinde ertesi gün,

 Diğer yoklamalar en geç bir ay,

içinde sonuçlandırılır.

 


Kaynak: GİB İşe başlama bırakma Broşürü
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Şirket merkezi dışındaki bir ilde SGK dosyası açılışı yaparsak muhtasar prim beyannamesini farklı bir…

Limited şirketlerde şube açılışında gerekli olan belgeler nelerdir?

Şirketler merkezleri dışarısındaki bir ilde iş yeri kiralar ve bunu başka bir firmaya kiralarsa…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here