Ana sayfa Muhasebe İş yerini kapatan firmalar indirim konusu yapamadıkları KDV’yi gider olarak kayıtlara alabilir...

  İş yerini kapatan firmalar indirim konusu yapamadıkları KDV’yi gider olarak kayıtlara alabilir mi?

  Adi ortaklık işletme hesabı esasına göre tutulabilir mi?, İşletme hesabı esası ve Anonim Şirket, İndirilemeyen KDV Devreden KDV işin kapatılması halinde gider olarak yazılabilir mi?

  79
  0

  İşletme esasına tabi şahıs firması ile anonim şirket adi ortaklık kurabilir mi?

  Adi ortaklık kurulur ve işletme defteri tutulabilir.

  Adi ortaklığın sona ermesi halinde devreden KDV’yi KKEG yapmak uygun mudur?

  KDV Kanunu’nda, işi bırakan mükelleflerin indirim konusu yapamadıkları KDV’lerle ilgili olarak yapılacak işlem konusunda özel bir düzenleme bulunmamakla beraber, Kanunun 58. maddesinde, mükelleflerce indirilebilecek KDV’nin gider yazılamayacağı hükme bağlanmıştır.

  Buna göre, işi bırakan mükelleflerce yüklenilip indirilemeyen KDV, işi bırakma nedeniyle “İndirilemeyecek KDV” haline dönüşmekte olup, KDV Kanunu’nun 58. maddesinden hareketle GVK ve KVK yönünden gider olarak dikkate alınması gerekir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here