Ana sayfa Mevzuat İş ortaklıklarında tutulması gereken defterler hangileridir?

İş ortaklıklarında tutulması gereken defterler hangileridir?

49
0

İş ortaklıklarında mevzuat gereği tutmaları gereken defterler hangileridir?

Kurumlar Vergisi mükelleflerinin tutması gereken defterleri tutacak (Yevmiye,kebir,envanter).

İş ortaklıklarının tutması gereken defterler yevmiye-kebir-envanterdir, ancak peki damga vergisi defteri-genel kurul müzakere, toplantı defteri ve yönetim kurulu defterleri yapılmayacak mı?

DV mükellefiyeti A.Ş. dışında zorunlu değildir. Mükellefiyet tesisi ettirilirse DV defteri de tutulur. Genel kurul müzakere ve toplantı defteri ve yönetim kurulu karar defterleri AŞ ve limited şirketler içindir. İş ortaklığı için zorunlu değildir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here