Ana sayfa Çalışma Hayatı İş kazası raporu firmaya ulaşmadığı için SGK tarafından düzenlenen idari para cezası...

İş kazası raporu firmaya ulaşmadığı için SGK tarafından düzenlenen idari para cezası için mahkemeye başvurabilir miyiz?

İş kazası raporu firmaya ulaşmadığı için SGK tarafından düzenlenen idari para cezası için mahkemeye başvurabilir miyiz?

419
0

01.06.2019 tarihinde işlerini yaptığım bir mükellefimin, çalışanlarından birisi iş kazası geçirdi. Hastaneye kaldırılan bu arkadaşımız Ramazan Bayramı Resmi tatili olması sebebi ile acil muayenesi yapıldı. İş kazası raporu düzenlenemedi. Sorduğumuzda sistemin buna müsait olmadığı resmi tatilden sonra yani 10.06.2019 tarihinde raporun verileceği işverene söylendi. Bana intikal ettiğinde üç günlük süre aşılmıştı. İş kazası raporunu alamadığımız için firmaya idari para cezası kesildi. Bahse konu cezayı SGK ilgili merkezden veya dava konusu ederek mahkemeler aracılığıyla kaldırabilir miyiz?

 

İş kazası bildirimi hastane polisi tarafından yapılmadan SGK İPC kesmez. İş kazası bildirimi demek ki yapılmış. Size intikali geç olmuş ise bunu bildirmeyen işveren İPC’den sorumlu olur. Dava konusu yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Çünkü iş kazası resmi kurumca tespit edilmiştir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here