Ana sayfa Muhasebe İndirimli KDV oranları hangi tarih itibariyle yürürlüğe girmiştir?

  İndirimli KDV oranları hangi tarih itibariyle yürürlüğe girmiştir?

  136
  0

  31/07/2020 Günü yayınlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararında KDV İndirimi 31.07.2020 günü düzenlenen faturalar için geçerli mi? Ya da indirim 01.08.2020 tarihi itibariyle mi başlamaktadır?

  Karar 31/07/2020 günü yürürlüğe girmiştir. Bu neden ile 31/07/2020 tarihinden (bu tarih dahil) itibaren düzenlenen faturalarda indirilen KDV oranları uygulanır.


  Fabrikalara tabldot yemek hizmeti veren mükelleflerin KDV oranları %8 den % 1 e indimi?

  Kararda tabldot kelimesi geçmemektedir. KDV Ekli II Sayılı listenin

  B) DİĞER MAL VE HİZMETLER “Bölümünün 24’üncü sırası YEME, İÇME HİZMETLERİ bölümümde “diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler ” cümlesinden anladığımız tabldotların da indirim kapsamında olduğu görüşündeyiz.

  Ancak; Konu ile ilgili olarak GİB İnteraktif VD sisteminden özelge talep ediniz. İNDİRİME TABİ OLAN YERLERE İLİŞKİN KARAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. KDV Ekli II Sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER “Bölümünün 24 üncü sırası

  YEME, İÇME HİZMETLERİ : Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler % 1 oranında kdv tabidir. (Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç)


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here