Ana sayfa Ekonomi IMF Arjantin’e 50 milyar dolar borç vermeyi kabul etti

IMF Arjantin’e 50 milyar dolar borç vermeyi kabul etti

689
0

IMF Arjantin’e 50 milyar dolar borç vermeyi kabul etti

Uluslararası Para Fonu IMF, ekonomik sorunlar yaşayan Arjantin’e 50 milyar dolar borç vermeyi kabul etti.

Üç yıl sürmesi planlanan borç anlaşmasının IMF Yönetim Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor.

Yıllardır süren ekonomik sorunlar yaşayan Arjantin, para biriminin büyük değer kaybetmesinin ardından 8 Mayıs’ta yardım için IMF’nin kapısını çalmıştı.

Anlaşma uyarınca ülkenin iki haneli enflasyonunu indirmesi ve kamu harcamalarını azaltması gerekiyor.

IMF’den yapılan yazılı açıklamada “Arjantin bmakamları, ilk borç taksidini almak ve daha sonraki taksitlerin koşullu olması konusunda niyet beyanında bulundular” denildi.

Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri’nın IMF’den yardım istemesi, ülkesinde eleştiri almasına neden oldu.

Arjantin’de IMF’ye karşı sert bir tavır sergileniyor ve kurum ülkenin 2001 yılındaki ekonomik çöküşünden sorumlu tutuluyor.

Ancak Macri daha önce yaptığı açıklamada, IMF’den alınacak yeni borcun hükümetinin büyüme ve kalkınma programını güçlendireceğini söylemiş ve geçmişteki krizlerin benzerinden kaçınmalarını sağlayacağını söylemişti.

IMF Başkanı Christine Lagarde da anlaşma nedeniyle Arjantinli yetkilieri kutladı.

Lagarde “Daha önce de söylediğmiz gibi, bu plan Arjantin hükümetinin tasarladığı ve sahiplendiği, tüm Arjantinliler’in yararına ekonomiyi güçlendirmek için yapılan bir hamle” dedi.

Lagarde ayrıca “Bu çabaya piyasa güvenini artıracak ve bir dizi uzun süreli sorunun çözümü için bir mali destekle katkıda bulunmaktan memnunum” diye konuştu.

______________________________________________________________________

Kaynak:BBC News
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here