İmar barışı için ödenen tutar gider yazılır mı?

İmar barışı için ödenen tutar gider yazılır mı?

492
0
PAYLAŞ

Soru-1 :  İmar barışı kapsamında şirket adına ödenen vergi gider olarak dikkate alınabilir mi acaba?
(07.12.2018)

Cevap-1: Gider yazılamayacağı görüşündeyiz. KKEG olarak kayıtlara alınır.

Soru-2: Bunun yasal bir dayanağı var mıdır acaba? Çünkü açık bir şekilde kkeg yapılacak denmemektedir.

Cevap-2: VUK 3. maddesinin A fıkrasına göre lafzın (yazılı kural) açık olmadığı hallerde ruha bakılır. “Vergi kanunları lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. Lafzın açık olmadığı hallerde vergi kanunlarının hükümleri, konuluşundaki maksat, hükümlerin kanunun yapısındaki yeri ve diğer maddelerle olan bağlantısı göz önünde tutularak uygulanır.” Her şey yasada yazılmaz Bu bir aftır. Hukuka aykırı yapılan imarın affı için ödenen bedel gider olmaz. Bu görüş bizim yorumumuzdur. Resmi görüş için GİB’den özelge alınız. Tercih sizin ve müşterinizin.

 


Kaynak:ISMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK