Ana sayfa Muhasebe İkinci el binek araç satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

  İkinci el binek araç satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

  Yenileme Fonundaki tutarı ne kadar tutabiliriz? Oto galeriden aldığımız ikinci el binek otonun satışında KDV oranı yüzde kaç olacaktır?

  199
  0

  Çalışmakta olduğum şirkete galeriden ikinci el binek otomobil alımı yapıldı. Bu binek aracı şu an satacağız. Satış faturasında uygulayacağımız kdv oranı ne olmalıdır?

  Düzenlenecek satış faturasında % 1 KDV hesaplanır.

  2019 Yılında 549 fon hesabına aldığımız binek araç satış karını 2021’e kadar bekleyip yeni bir binek araç alınmazsa gelir kalemlerine kaydedeceğim.  2021’de yani son senede binek araç alırsa buradaki bakiyeyi gelire atmadan 5 yıl daha (2025’e kadar) gelire atmadan yeni aracın amortismanına mahsup edebilir miyim?

  Böyle bir işlem yapılmamalıdır. 5 yıl daha devam ettirilmesine ilişkin bir mevzuat yok.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here