Ana sayfa Muhasebe İkinci el araç satışlarında KDV’siz fatura düzenlenebilir mi?

İkinci el araç satışlarında KDV’siz fatura düzenlenebilir mi?

862
0

İkinci elde değişen KDV mevzuatına göre, bu işlerle uğraşanlar alırken ödemiş oldukları oranında KDV satışlarında aynı KDV oranında fatura düzenleyecektir. Bu durumda ikinci el binek hasarlı aracı %0 KDV ile alan bir şirket, satışı durumunda KDV’siz mi satacaktır? Şirket hasarlı araçları satın aldıktan sonra tamir edip satmaktadır.

Hayır. KDV’siz satış olmaz. KDV (0) oranı yoktur. İstisna uygulaması vardır. Araç hasarlı da olsa aracı satan kişi vergi mükellefi ise KDV tahsil eder.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

İkinci el araçlara ilişkin KDV uyuşmazlığı çözüldü

 

 

Ticari amaçla kullanılan ikinci el aracın satışında KDV oranı ne olacaktır?

 

 

Galericiyiz. Başka bir şirketten aldığımız ikinci el araç faturasındaki KDV’nin tamamını indirim konusu yapabilir miyiz?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here