Ana sayfa Vergi İkinci el araç alımı ve satımı yapan firmalar yeni aldığı aracın KDV’sini...

    İkinci el araç alımı ve satımı yapan firmalar yeni aldığı aracın KDV’sini indirim konusu yapabilir mi?

    128
    0

    2.el araç alım satımı yapan firma var. Firma sıfır bir araç aldı %18 kdv ile bu kdv indirim konusu yapabilir miyiz?

    Alınan araç satılacak ise KDV indirilir.

    Bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi bir mükellefimiz iş yerini kapatacak. Aktifine kayıtlı binek aracı var. İş yerini kapatırken aracın faturasını kendi adına fatura mı kesecek veya fatura kesmeden kapatma işlemini yapabilir mi?

    Aktife kayıtlı mallar gibi araç içinde fatura düzenlenmelidir.

    Şirket demirbaşında kayıtlı binek araçların satışı yapıldığında kdv oranı alış ve satış arasındaki fark üzerinden mi hesaplanacaktır? KDV özel matrah şekilleri uygulanacak mıdır?

    Şirketler, Aktiflerinde kayıtlı binek aracın satışında Satış bedelinin tamamı üzerinden %1 KDV hesaplar.

    İKİNCİ EL Araç ticareti yapanlar vergi mükellefi olmayanlardan aldıkları BİNEK araçlar için satış sırasında, alış ile satış arasındaki farka KDV uygular.

    Noter satışı ile satın alınan aracın satışını yaparken faturasını % kaç KDV ile kesmemiz gerekir?

    Araç kimden nasıl alınır ise alınsın Aktife kayıtlı aracın satılması halinde düzenlenecek fatura da BİNEK OTO için %1, diğer taşıtlar için %18 KDV hesaplanır.

    KDV Kanunu

    Madde 23

    Özel Matrah Şekilleri

    Madde 23

    Özel matrah şekilleri şunlardır;

    a) Spor-Toto oyununda ve Millî Piyango dahil her türlü piyangoda, oyuna ve piyangoya katılma bedeli,

    b) At yarışları ve diğer müşterek bahis ve talih oyunlarında bu yarış ve oyunlara katılma karşılığında alınan bedel ile bunların icra edildiği mahallere giriş karşılığında alınan bedel,

    c) Profesyonel sanatçıların yer aldığı gösteriler ve konserler ile profesyonel sporcuların katıldığı sportif faaliyetler, maçlar ve yarışlar ve yarışmalar tertiplenmesi ve gösterilmesinde bunların icra edildiği mahallere giriş karşılığında alınan bedel ile bu mahallerde yapılan teslim ve hizmetlerin bedeli,

    d) Gümrük depolarında ve müzayede mahallerinde yapılan satışlarda kesin satış bedeli ile 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında düzenlenen ürün senetlerinin, senedin temsil ettiği ürünü depodan çekecek olanlara tesliminde, senedin en son işlem gördüğü borsada oluşan değeri. [1]

    e) Altından mamül veya altın ihtiva eden ziynet eşyaları ile sikke altınların teslim ve ithalinde matrah, külçe altın bedeli düşüldükten sonra kalan miktardır.[2]

    f) İkinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce, katma değer vergisi mükellefi olmayanlardan (mükellef olanlardan istisna kapsamında yapılan alımlar dâhil) alınarak vasfında değişiklik yapılmaksızın satılan ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazların tesliminde matrah, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutardır.[3]

    g) Maliye ve Gümrük Bakanlığı işin mahiyetini gözönünde tutarak özel matrah şekilleri tespit etmeye yetkilidir.[4]

    [1]5904 sayılı Kanunun 15 inci maddesi ile değiştirilmiştir. (Yürürlük 3/7/2009) Değişmeden önceki hali “Gümrük depolarında ve müzayede salonlarında yapılan satışlarda kesin satış bedeli.”

    [2]3099 Sayılı Kanunun 2 nci maddesiyle eklenmiştir. (Yürürlük 1/1/1985)

    [3] 7104 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile eklenmiştir. (Yürürlük 1/6/2018)

    [4]7104 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile mevcut (f) bendi (g) bendi olarak değiştirilmiştir. (Yürürlük 1/6/2018)

    3099 Sayılı Kanunun 2 nci maddesiyle eklenmiştir. (Yürürlük 1/1/1985)


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here