Ana sayfa Muhasebe İkinci el araç alımı satımı yapan işletmeler araç alımı sırasında ödediği KDV’yi...

İkinci el araç alımı satımı yapan işletmeler araç alımı sırasında ödediği KDV’yi indirim konusu yapabilir mi?

404
0

 İkinci el araç alım satımı işi ile yapan mükellef icra dairelerinden ihale ile alınan 2. el otomobil için ödediği %18 oranlı KDV’yi indirim konusu yapabilir mi?

Ödenen KDV indirilir. İndirim hakkını kullanılmasa da satış da KDV hesaplanır. İndirim hakkı olan işlemlerde KDV gider veya maliyet yazılmaz.
Son düzenleme ile aracı % kaç ile almış ise oranda fatura düzenlenir % 18 ile almış ise % 18 ile fatura düzenleyecektir.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Galericilerin ikinci el araçların satışında KDV oranı nedir? Özel matrah tutarı nasıl hesaplanır?

 

 

İkinci el araçlara ilişkin KDV düzenlemesi belli oldu

 

 

İkinci el araç satışlarında KDV’siz fatura düzenlenebilir mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here