Ana sayfa Çalışma Hayatı İki yıl önce değiştirilen görevi için yazılı onay almadığımız için sonradan kıdem...

İki yıl önce değiştirilen görevi için yazılı onay almadığımız için sonradan kıdem tazminatını talep edebilir mi?

331
0
İki yıl önce değiştirilen görevi için yazılı onay almadığımız için sonradan kıdem tazminatını talep edebilir mi?

Mükelleftin yanında çalışan işçi 11.05.2019 tarihinden itibaren işe gelmemiştir.
17.05.2019 işçiye işveren tarafında ihtar çekilmiştir noterden. 18.05.2019 da işçi tarafından da işverene bir ihtar çekilip bilgi işlem elamanı olduğu halde kurye olarak çalıştırıldığını ve bu haklı sebep gösterip işten ayrıldığını yazmış ve bütün haklarını talep etmiştir.
İşveren işçiyi kurye olarak bundan iki yıl gibi bir suredir kurye görevine atamıştır ve işçi kurye olarak iki yıldır çalışmaktadır. Konu böyleyken sorum şudur. İşçi burada hakklı mıdır?
İşçini bize göndermiş olduğu ihtara nasıl cevap vermemiz gerekir ve sürmesi nedir?

Eğer işçinin işin konusundaki değişikliğe yazılı rızası bulunmuyorsa sözleşmesi yoksa işçi haklıdır. İşveren bu durumu kabul etmeyecek ve ihtara olumsuz yani isnat edilen suçlamaları kabul etmeyecek şekilde cevap verecek ise dava şartı olarak arabulucuya başvurmanız gerekmektedir.

 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Gazeteciler ne kadar sürede kıdem tazminatına hak kazanırlar?

Hamilelik veya Doğum Nedeni İle İşten Ayrılan İşçi, Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?

İş yeri Satılırsa İşçi Kıdem Tazminatını İsteyebilir mi?

 

 


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here