Ana sayfa Güncel İhracattan doğan KDV iadesi hangi hesapta takip edilmelidir?

İhracattan doğan KDV iadesi hangi hesapta takip edilmelidir?

İhracattan doğan KDV iadesi hangi hesapta takip edilmelidir?

336
0

İhracat yapılan bir firmada iade KDV bildirimi yapılmadığı için düzeltme beyannamesi verilmiş. Devreden KDV rakamı düzeltme sonrası değiştiği için aradaki fark hangi hesap da takip edilir?

İade hakkı doğmuş ise 136 hesap kullanılır.

Bir Kişi 2019 yılı mart ayında Türkiye’de bir şirketin çalışanı olarak Fransa’da görevlendirilmiştir. Türk Vatandaşıdır. Görevlendirme süresince Türk şirketin bordrosunda kalmaya devam etmiştir. Türkiye’deki SGK primleri ödenmeye devam etmiştir.  Mart 2019 yılından Mart 2020’ye kadarki süreç boyunca tüm mesleki faaliyetlerini Fransa’da gerçekleştirmiştir. Görevlendirmesi Mart 2020’de sonlanmıştır. Kişinin mesleki gelirleri hem Fransa’da (yıllık gelir vergisi) hem Türkiye’de (aylık geliri üzerinden her ay bordrosunda) vergilendirilmiştir. Türkiye’de gelir vergisi iadesi alabilir mi?

Türkiye’deki ücretinden kesilen verginin iadesi söz konusu olmaz.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here