Ana sayfa Vergi İhracat yapabilmek için devlete hibe edilen ürünler geçici vergide indirim konusu yapılabilir...

İhracat yapabilmek için devlete hibe edilen ürünler geçici vergide indirim konusu yapılabilir mi?

184
0

Anonim şirket olarak bir kitabın basılması için sponsor olacağız. Kitabın birkaç sayfasında bizim ürünlerimizin resimleri olacak. Yayın evi bize fatura keserken fatura açıklamasına özel bir bilgi yazmasına gerek var mı?

Faturaya verilen hizmet ne ise, satılan mal ne ise o yazılır. VUK md.230-231

Bir firmamız ihracat yapabilmek devlet malzeme ofisine 500.000 TL’lik maske ve tulum bağışı yapıyor. Devlet malzeme ofisi tamamı iskontolu olmak üzere 500.000 TL bedelsiz fatura istiyor. Bu durumda muhasebe kaydı, KDV beyannamesi ve geçici vergi beyannamesini nasıl hazırlayacağız?

Düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz. Faturanın üzerine “bedeli tahsil edilmemiştir “şerhi yazılır. Fatura tutarı 689 KKEG yazılır. KKEG geçici vergiye ilave edilir. Dönem kazancının %5’i Geçici vergi matrahından indirilir. (KVK md.10)


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here